
Description
Description
Regardless of the fact that George Harrison and Eric Clapton rocked a '64 SG™ Standard, that model year was clearly a standout for SGs in general. The clunky side-pull vibrato had been replaced by the dependable Maestro Vibrola. The neck profiles had increased in size, resembling the profile found on 1959 Les Pauls™. And the balance, playability and look of the SG seemed to come into its own. For all those reasons, the Gibson Custom Shop is proud to present the newest member of the Historic Reissue family -- the 1964 SG Standard Reissue. Along with the Maestro™ Vibrola and chunky neck profile, it has all the hyper-accurate vintage specs one could possibly want -- original construction methods, a real red aniline dye finish, chemically-recreated plastics, replica electronics, and more. The result is perhaps the best looking, feeling and sounding SG Reissue yet.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 601054 |
| Product Color: | Antique Dark Oxblood |
| Relic/Aging Level: | Murphy Lab Heavy Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | SG |
| Body Material: | Solid Mahogany |
| Body Finish: | Murphy Lab Aged Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Solid Mahogany |
| Neck Finish: | Murphy Lab Aged Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Antique Dark Oxblood |
| Neck Shape: | 1959 Authentic Medium/'64 SG Standard (0.860"/0.975") |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Headstock Veneer: | Holly |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Long Tenon, Hide Glue Fit |
| Fingerboard Inlay: | Cellulose Nitrate Trapezoid |
| Inlay Shape: | Trapezoids |
| Side Marker Inlay: | Tortoise Shell Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Gibson Mother of Pearl Crown Logo |
| Neck Binding: | .040 Cream |
Electronics
| Bridge Pickup: | CME Custom "S" Bucker |
| Neck Pickup: | CME Custom "S" Bucker |
| Controls and Switching: | 3-Way Switchcraft; 2 Volume, 2 Tone |
| Electronics Notes: | CTS 500K Audio Taper Potentiometers, Black Beauty Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | ABR-1 |
| Tailpiece: | Maestro Vibrola |
| Tuning Machines: | Kluson Single Line, Double Ring |
| Fret Wire: | Authentic Medium-Jumbo |
| Saddle: | Nickel-Plated Brass |
| Pickguard: | Black Multi-Ply |
| Truss Rod Cover: | Authentic Stepped 2-Ply |
| Knobs: | Black Top Hats w/Silver Inserts |
| Switch Cap: | Cream |