This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | .79" (1st fret), .81" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set-in mahogany neck with bound rosewood fretboard, trapezoid inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | Original pickups and electronics, with 3-way toggle selector switch and volume/tone controls for each pickup |
| Pickup Measurements: | 7.3k (neck), 7.2k (bridge) |
| Hardware: | The tuner buttons have been changed out. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | Replaced tuner buttons. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson SG shows light play wear, with a few minor marks on the glossy VOS finish. There is some light cosmetic wear to the top of the nut, which is not affecting playability or performance. |
| Serial Number: | CME01755 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal play wear. |