This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Gibson Kirk Hammett "Greeny” Les Paul Standard Satin Greeny Burst 2024
Gibson Kirk Hammett "Greeny” Les Paul Standard Satin Greeny Burst 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 224040213
Weight: 9lbs 1oz
£1,667.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with three way selector, volume and tone for each pickup and out-of-phase middle position (Greeny tone). |
| Pickup Measurements: | neck 8.2k ohms bridge 8.6k ohms |
| Weight: | 9lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is satin with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 224040213 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
SKU: U6894666902

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with three way selector, volume and tone for each pickup and out-of-phase middle position (Greeny tone). |
| Pickup Measurements: | neck 8.2k ohms bridge 8.6k ohms |
| Weight: | 9lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is satin with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 224040213 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |