This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Details: | "Pancake" mahogany and maple body with maple top. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret .821", 12th fret .959" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set three-piece maple neck with bound ebony fingerboard and block inlays. |
| Electronics: | Original patent stamped pickups and electronics; three-position selector switch with volume controls for the neck pickup, and a shared set of volume and tone controls for the bridge and middle pickups. The pot codes date to 1976 and the solder joints are untouched. |
| Pickup Measurements: | Neck 7.79K, Middle 8.06K, Bridge 8.50K |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 10lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage guitar is in good condition with moderate wear consistent with its age. The finish is glossy, slightly hazy, and free of weather-checking. There are minor dents, scratches, scuffs, and dings throughout. There are some deeper scratches on the back of the body. The hardware has a present patina. A few finish chips are present near the diamond inlay on the headstock. |
| Serial Number: | 00123350 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and medium height, with minor wear. The serial number and pot codes date to 1976. |