This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.79" 12th- 0.87" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickup and wiring with master volume and master tone controls. |
| Pickup Measurements: | 7.93k ohms |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | The jack plate has been replaced. The G-Force tuning system has been uninstalled, and the holes have been filled and re-drilled to fit deluxe style tuners. The nut has been switched from brass to white plastic. The height adjustment feature is still present. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches throughout the finish and pickguard. There are filled holes in the headstock from where the Gibson G-Force tuning system was originally installed. |
| Serial Number: | 150045494 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |