This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Gibson Les Paul (SG) Custom Reissue Polaris White 1987
Gibson Les Paul (SG) Custom Reissue Polaris White 1987
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 80077536
Weight: 7lbs 5oz
£3,411.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .87" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson Patent stamped humbuckers. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.3k Middle: 8.5k Neck: 8.2k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Touched up solder joints. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This SG is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. There are minor finish dings along the edges as well as yellowing of the finish. |
| Serial Number: | 80077536 |
| Tech Notes: | This SG plays well with medium action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6621127703

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .87" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson Patent stamped humbuckers. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.3k Middle: 8.5k Neck: 8.2k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Touched up solder joints. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This SG is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. There are minor finish dings along the edges as well as yellowing of the finish. |
| Serial Number: | 80077536 |
| Tech Notes: | This SG plays well with medium action. The frets are tall and show light wear. |