This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Regular price
£981.00
Regular price
Sale price
£981.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 225630070
Weight: 7lbs 4oz
Questions? Chat Now!
£981.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.86 - 12th: 0.98 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Gibson P-90 Single-coil neck and bridge pickup, 2x volume, 2x tone, 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.86k ohms - Bridge: 7.72k ohms |
| Weight: | 7lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 225630070 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
SKU: U7571795203

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.86 - 12th: 0.98 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Gibson P-90 Single-coil neck and bridge pickup, 2x volume, 2x tone, 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.86k ohms - Bridge: 7.72k ohms |
| Weight: | 7lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 225630070 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |