This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 317897
Weight: 4lbs 5oz
£1,133.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | None. |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage LG is in good cosmetic condition with moderate wear. There are no signs of crack repairs and displays moderate dings, dents, scratches, and checking throughout. The bridge is lifting slightly. |
| Serial Number: | 317897 |
| Tech Notes: | This LG-1 plays well with low action and optimal neck relief. The original frets are tall and show moderate wear. It is being dated to 1965 based on the serial number. |
SKU: U6826693001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | None. |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage LG is in good cosmetic condition with moderate wear. There are no signs of crack repairs and displays moderate dings, dents, scratches, and checking throughout. The bridge is lifting slightly. |
| Serial Number: | 317897 |
| Tech Notes: | This LG-1 plays well with low action and optimal neck relief. The original frets are tall and show moderate wear. It is being dated to 1965 based on the serial number. |