1
/
of
11
- Vintage
Regular price
£1,368.00
Regular price
Sale price
£1,368.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 281025
Weight: 5lbs 13oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£1,368.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.81" 12th - 1.03" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil pickup, a volume pot, and a tone pot. The pot codes date to 1965. |
| Pickup Measurements: | 6.9 kΩ |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Case Details: | Original chipboard case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar has aged well and is in good condition. The finish is glossy with checking and some light surface scratching and small dings throughout. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | 281025 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1965. |
SKU: U7522269716

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.81" 12th - 1.03" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil pickup, a volume pot, and a tone pot. The pot codes date to 1965. |
| Pickup Measurements: | 6.9 kΩ |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Case Details: | Original chipboard case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar has aged well and is in good condition. The finish is glossy with checking and some light surface scratching and small dings throughout. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | 281025 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1965. |