This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Gibson ES-339 is a modern classic designed for those seeking the tone and look of an ES-335, but desire a slightly smaller, lighter instrument. The pearloid dot inlay rosewood fingerboard on a hand-rolled Rounded "C" mahogany neck remind players where it all started. The 57 / 57 Classic + humbuckers paired with our hand-wired tone circuit showcases the versatile Gibson ES tone that players have craved for over 60 years. Tuning stability and precise intonation are provided by the Grover Rotomatic tuners with Kidney buttons paired with light-weight Aluminum ABR-1 bridge and Stop bar tailpiece.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Modern |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Dark Purple Burst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Semi-Hollow Double Cutaway |
| Body Material: | 3-Ply AAA Figured Maple/Poplar/Maple |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | 3-Ply AAA Figured Maple/Poplar/Maple |
| Bracing Material: | Quartersawn Spruce |
| Body Binding: | Cream |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Shape: | Rounded "C" |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Graph Tech NuBone |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Acrylic Small Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Headstock Inlay/Decal: | Gibson Crown Logo |
| Neck Binding: | Cream |
Electronics
| Bridge Pickup: | Gibson 57 Classic |
| Neck Pickup: | Gibson 57 Classic |
| Controls and Switching: | 3-Way Switch; 2 volume, 2 Tone |
| Electronics Notes: | Hand-Wired With 500K Potentiometers And Orange Drop Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | ABR-1 Tune-O-Matic |
| Tailpiece: | Aluminum Stop Bar |
| Tuning Machines: | Grover Rotomatic w/Kidney Buttons |
| Fret Wire: | Medium Jumbo |
| Pickguard: | 5-Ply Black |
| Truss Rod Cover: | 2-Ply Black Bell |
| Knobs: | Black Top Hat w/Silver Reflector |
| Switch Cap: | Cream |