This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Custom Shop Historic Reissue 1942 Banner Southern Jumbo features the vibe of a vintage Gibson Acoustic. The Thermally Aged Adirondack red spruce top and rosewood back and sides have outstanding tonal response and superior playability. Whether at home playing first position chords or picking lead blues licks, the Southern Jumbo is a versatile instrument. This custom instrument includes an open slot bridge, a bone saddle and nut, and the classic 1.77" nut width. Proudly displaying the "Only a Gibson is Good Enough" banner on the headstock.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 22393005 |
| Product Color: | Vintage Sunburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .012-.053, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | J-45 |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Rosewood |
| Body Finish: | Thin Finish Nitrocellulose |
| Top Material: | Thermally Aged Red Spruce |
| Bracing Pattern: | Traditional Hand-Scalloped X-Bracing |
| Body Binding: | Multi-Ply |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Shape: | C |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.77" (44.95mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" (629mm) |
| Number of Frets: | 19 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Parallelograms |
| Inlay Shape: | Parallelograms |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Belly Down, Open Slot |
| Tuning Machines: | Open Back Cream Button |
| Fret Wire: | Legend |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Tortoise Tear Drop |
| Truss Rod Cover: | Black |
| Bridge Pins: | Bone |