1
/
of
10
- Used
Regular price
£2,118.00
Regular price
Sale price
£2,118.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 20276133
Weight: 4lbs 12oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£2,118.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.875" / 10th fret - 0.920" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | LR Baggs VTC. |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with few signs of use. |
| Serial Number: | 20276133 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with no play wear. |
SKU: U7571795201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.875" / 10th fret - 0.920" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | LR Baggs VTC. |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with few signs of use. |
| Serial Number: | 20276133 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with no play wear. |