This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
This new J-45 Original model flaunts vintage-inspired detailing from the golden era of Gibson. Classic “Workhorse” materials include a Sitka Spruce top and Select Mahogany back and sides. The multi-ply top and single-ply back binding are subtly antiqued making each instrument look just like a seasoned Gibson acoustic.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Original |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 20476024 |
| Product Color: | Vintage Sunburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | J-45 |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Body Binding: | Single-Ply Top and Back |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Shape: | Silm Taper 12-Fret |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.725" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Number of Frets: | 19 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail, 12-Fret |
| Fingerboard Inlay: | Mother-of-Pearl Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Dots |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Rectangle, Rosewood |
| Tuning Machines: | 3-on-a-plate w/Cream Buttons |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | L-00 Tortoise |
| Bridge Pins: | TUSQ |