This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Laminated maple back and sides with solid spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "U" profile |
| Neck Thickness (IN): | .85" (1st fret), .96" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Maple neck with bound rosewood fretboard, thumbnail inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | Original Fishman Presys II electronics |
| Hardware: | The saddle has been replaced with a bone saddle. |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | A bone saddle has been made and installed. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Gretsch acoustic guitar shows light signs of use, with swirling and light scratches on the glossy black finish. The headstock face has a few additional scratches. |
| Serial Number: | IS211203801 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief, and the frets show minimal wear. |