
Description
Description
The F-512 Maple is back and better than ever. Formerly the F-412, this USA-made jumbo has been a staple of the Guild line since the late 1960’s. and features a tight grained solid Sitka spruce top with arched flamed maple back and maple sides. Created on the same arch press that’s been a part of Guild manufacturing since 1985, the F-512 Maple provides sharply focused trebles and an articulate mid-range, perfect for a full, centralized, harp-like sound. Braced with delicate, scalloped Adirondack spruce, this model produces the shimmering highs that players have come to expect from a Guild 12-string. Elegant cosmetic appointments include the classic Guild “V-block” inlays, gold Gotoh hardware, and a beautiful Nitrocellulose lacquer finish. Exceptional build quality and premium specifications make it a worthy heir to the historic Guild 12-string legacy.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | C240455 |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Archback Maple |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Solid Sitka Spruce |
| Bracing Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Scalloped X-Bracing |
| Rosette: | Abalone/ABS Ring |
| Purfling: | Black and White ABS |
Neck
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Walnut |
| Neck Shape: | C |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Headstock Veneer: | Ebony |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 48mm |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.625" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl and Abalone V-Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
Electronics
| Acoustic Electronics: | LR Baggs Anthem with Volume Mix and Phase Controls |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | Indian Rosewood |
| Tuning Machines: | Gotoh SE701 Open Gear |
| Saddle: | Compensated Bone |
| Pickguard: | Tortoise |