This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body with maple veneer |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .81" 12th- .82" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Maple neck with unbound rosewood fingerboard and white pearloid dot inlays |
| Electronics: | Original single-coil pickups, Seymour Duncan SH-4 Bridge pickup, 5-way selector switch, master volume, master tone |
| Pickup Measurements: | neck 7.1k ohms middle 7.1k ohms bridge 16.5k ohms |
| Hardware: | Original. Trem arm is not original |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | - Original bridge pickup has been removed and a Seymour Duncan SH-4 bridge humbucker and a pickup mounting ring have been installed - Switch tip and trem arm are non-original |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in good cosmetic condition with finish checking and play wear throughout. The headstock overlay is chipped at the low E-string tuner and there are several dings along the edges of the body. |
| Serial Number: | 616932 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are medium with play wear. |