This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | .805"-.925" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a rosewood fingerboard. |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.48kΩ Neck: 7.48kΩ |
| Hardware: | Original. |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original gig bag. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor play wear throughout. There is a few dings near the volume and tone knobs. |
| Serial Number: | 0191084 |
| Tech Notes: | This Harmony plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |