This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Spruce top with flame maple back and sides |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Neck Thickness (IN): | 21-22mm |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 30" |
| Neck Details: | Maple neck with Thermo.modified Jatoba fretboard |
| Electronics: | Hofner Ignition Staple Nickel neck and bridge pick ups, H909/15 Tea Cup knobs, 2 Volume, 2 On/Off Switches, Rhythm/Solo Switch for Volume Boost |
| Weight: | 5lbs 5oz |
| Case Details: | No case or gig bag included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. A finish chip is present on the bottom of the face near bass side of the tailpiece. |
| Serial Number: | Y1001E413 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |