
Specs
Specs
General
| Series: | Ibanez Standard |
| Hand Orientation: | Left-Handed |
| Product Color: | Blue Lagoon Burst Flat |
| Factory Setup: | .010-.046, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Meranti |
| Body Finish: | Satin Polyurethane |
| Top Material: | Flamed Maple |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Satin Polyurethane |
| Fingerboard Material: | Jatoba |
| Nut Material: | Plastic |
| Nut Width: | 1.69" (43mm) |
| Fingerboard Radius: | 15.75" (400mm) |
| Scale Length: | 25.5" (648mm) |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | Offset White Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Ibanez Quantum Humbucker |
| Neck Pickup: | Ibanez Quantum Humbucker |
| Controls and Switching: | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
Hardware
| Hardware Color: | Black |
| Bridge: | F106 |
| Tuning Machines: | Ibanez Low Mass |