
Description
Description
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky® Arch Top JS32 DKAP features a poplar body with a beautiful art-grain poplar burl arched top and bolt-on maple neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, the 12”-16” compound radius bound amaranth fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal shred articulation and bending nearer the heel.
Dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets erupt with hot, crunchy tone perfect for any flavor of hard rock or heavy metal. Dial in tone to your preference with three-way blade switching and single volume and tone controls, and wail away at will as the Jackson-branded Floyd Rose® licensed double-locking bridge provides dynamic trem action with tuning stability.
Sporting classic Jackson style, the JS32 DKAP is wrapped in Transparent Black, Transparent Black Burst finishes with our signature pointy black headstock and all-black hardware, including the standard strap buttons and sealed die-cast tuners.
Features
- 25.5" scale length
- Poplar body with art grain poplar burl top
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint
- 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard with 24 frets and pearloid sharkfin inlays
- Jackson high-output humbucking bridge and neck pickups
- Three-way blade switch and single volume and single tone controls
- Floyd Rose®-licensed Jackson® double-locking tremolo bridge system
- Jackson sealed die-cast tuners
Specs
Specs
General
| Series: | Jackson JS |
| Product Color: | Transparent Black |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Dinky |
| Body Material: | Poplar |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Art-Grain Poplar Burl Top |
Neck
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Neck Finish: | Satin |
| Fingerboard Material: | Amaranth |
| Nut Material: | Floyd Rose Licensed Jackson |
| Nut Width: | 1.6875" (42.86mm) |
| Fingerboard Radius: | Compound 12-16" (304.8-406.4mm) |
| Scale Length: | 25.5" (647.7mm) |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Sharkfin |
| Inlay Shape: | Fins/Triangles |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | Jackson High-Output Humbucking |
| Neck Pickup: | Jackson High-Output Humbucking |
| Controls and Switching: | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup; Volume, Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Black |
| Bridge: | Floyd Rose Licensed Jackson Double-Locking Tremolo |
| Tuning Machines: | Jackson Sealed Die-Cast |
| Fret Wire: | Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | None |
| Knobs: | Dome-Style |
| Switch Cap: | Black |