This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.78" 12th - 0.83" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" to 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two humbuckers, a three-way selector switch, and a volume pot. |
| Pickup Measurements: | N/A - active pickups can't be measured |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | This used Jackson guitar is in good condition. The finish is matte with some light surface scratching, but no other notable play wear. |
| Serial Number: | KWJ2301062 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |