This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .81" 12th- .90" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Three piece mahogany neck with bound rosewood fingerboard and white pearloid flag inlays. |
| Electronics: | Original; ESP P90 pickups, 3-way selector switch, two volume controls, master tone |
| Pickup Measurements: | neck 13.5k ohms bridge 13.5k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used LTD guitar is in good cosmetic condition with various play wear and minor blemishes. |
| Serial Number: | I11061376 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |