This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.86" 10th - 1.03" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/4" |
| Hardware: | The bridge has been replaced. The neck has been refretted. |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -The bridge has been replaced. -The neck has been refretted. -The heel cap has been replaced. -The neck has been reset. |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin guitar is in good condition for its age. The finish is glossy with checking, small dings, and finish scratches throughout. The lower bout previously had stickers spelling out "Charles," which have been removed and the finish in the area lightly sanded or buffed. Some unfinished wood around the bridge is visible from when it was replaced. The pickguard is cloudy and yellowed with age. |
| Serial Number: | 142684 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and medium height with minor play wear. |