This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
16
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 284779
Weight: 4lbs 14oz
£2,648.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 10th- 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge has been removed and reglued. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear for its age. The finish is glossy with light scuffs and surface scratches throughout. There is a small hairline crack in the fingerboard from the 12th fret up. This is cosmetic and not affecting playability. |
| Serial Number: | 284779 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow with medium height and light play wear. The serial number dates to 1971. |
SKU: U5997547901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 10th- 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge has been removed and reglued. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear for its age. The finish is glossy with light scuffs and surface scratches throughout. There is a small hairline crack in the fingerboard from the 12th fret up. This is cosmetic and not affecting playability. |
| Serial Number: | 284779 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow with medium height and light play wear. The serial number dates to 1971. |