This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Body Details: | Rosewood back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .98" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound ebony fretboard, dot inlays, and non-adjustable neck reinforcement. The neck has been reset and refretted. |
| Electronics: | None |
| Hardware: | The bridge has been reglued, and the saddle and bridge pins have been replaced. |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | -The neck has been reset and refretted -A bone saddle has been made -The bridge has been reglued -The bridge pins have been replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin acoustic guitar is in very clean cosmetic condition, with light marks and signs of wear on the glossy finish. There are a few small areas of checking, and a patch of wear on the back of the neck at the first fret. The neck is smooth and comfortable. |
| Serial Number: | 390805 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The narrow frets are tall with minor play wear. The serial number dates the guitar to 1977. |