This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Martin OMC-28 Laurence Juber Custom Edition Natural 2004
Martin OMC-28 Laurence Juber Custom Edition Natural 2004
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 991897
Weight: 4lbs 6oz
£3,102.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .86" 10th- .98" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Electronics: | LR Baggs Lyric installed. |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | LR Baggs Lyric installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor scuffs and surface scratches. |
| Serial Number: | 991897 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
SKU: U6566941501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .86" 10th- .98" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Electronics: | LR Baggs Lyric installed. |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | LR Baggs Lyric installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor scuffs and surface scratches. |
| Serial Number: | 991897 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |