1
/
of
8
- Used
Regular price
£1,432.00
Regular price
Sale price
£1,432.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CALI713
Weight: 5lbs 12oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£1,432.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.89" 12th - 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Electronics: | Original electronics. The bass has a split coil pickup, a volume pot, and a three-band EQ. It also has an aux and headphone output. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system can't be measured. |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Mayones bass is in good condition. The finish is matte with minimal play wear. |
| Serial Number: | CALI713 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
SKU: U7591081201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.89" 12th - 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Electronics: | Original electronics. The bass has a split coil pickup, a volume pot, and a three-band EQ. It also has an aux and headphone output. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system can't be measured. |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Mayones bass is in good condition. The finish is matte with minimal play wear. |
| Serial Number: | CALI713 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |