This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
7
- Used
Music Man StingRay Old Smoothie Smoothie Burst 2016
Music Man StingRay Old Smoothie Smoothie Burst 2016
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: E95405
Weight: 9lbs 5oz
£1,817.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with master volume and active 2-band EQ |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | The nut has been replaced. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | E95405 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6759041902

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with master volume and active 2-band EQ |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | The nut has been replaced. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | E95405 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |