This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
This guitar is on display in the Novo Booth at the NAMM 2026 Convention in Anaheim, California. Every Novo displayed this year will feature Dennis Fano's signature on the back of the headstock. After the show the guitar will ship to Chicago Music Exchange for inspection and display in our showroom. If you want this guitar, simply place the order through our website or with one of our sales team members.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 25998 |
| Product Color: | Cat's Eye Burst |
| Relic/Aging Level: | Light Distress |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Miris |
| Body Material: | Ash |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Maple |
| Body Notes: | Amber Back and Sides |
Neck
| Neck Material: | Tempered Maple |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Amber |
| Neck Shape: | Medium ‘C’ (.830″) |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.65" |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5-14" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | MOTO Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Novo Logo |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | Lollar Low-Wind Imperial |
| Neck Pickup: | Lollar Low-Wind Imperial |
| Controls and Switching: | 3-Way Switch; Volume & Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Mastery M1 |
| Tailpiece: | NV Vibrato w/Lightning Bolt Arm |
| Tuning Machines: | Vintage Staggered |
| Fret Wire: | Medium (.047″x.095″) |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 3-Ply Parchment |