
Description
Description
Brought to you by "a small team of rad people who make cool electric guitars in Nashville, TN," these Novo guitars are just that. Cool. Vintage looks meet modern, progressive know-how to yield a fantastic fleet of truly gorgeous, boutique instruments.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 26347 |
| Product Color: | Bull Black |
| Relic/Aging Level: | Light Distress |
| Case Type: | Soft Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Serus |
| Body Material: | Tempered Pine |
| Body Finish: | Thin nitrocellulose lacquer |
Neck
| Neck Material: | Tempered Maple |
| Neck Shape: | Medium C (.830") |
| Fingerboard Material: | East Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5-14" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | MOTO Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | Fralin High Output Tele, Black Cover |
| Neck Pickup: | Fralin P-45, Black Cover |
| Controls and Switching: | 3-Way Switch; Volume & Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Tele Bridge Plate |
| Fret Wire: | (MED- N/S) .095 X .047 Jescar 47095 |
| Saddle: | Compensated Brass Saddles |
| Pickguard: | 4-Ply T-Shell |
| Knobs: | Tele |
| Switch Cap: | Vintage, Black (Serus T / TC) |