
Description
Description
Historically, the Paul’s Guitar (like the Modern Eagle before it) has been a realization of Paul Reed Smith’s latest discoveries surrounding tone. Paul specified every appointment of this instrument from the wood selection and inlay design to the pickups. This revamped model represents Paul’s vision not only as a guitar maker but as a guitar player who needs versatile stage- and studio-ready gear that can achieve all the right tones. As a man who has every option available to him, Paul’s personal design choices include mahogany bodies with maple tops, Honduran rosewood fretboards, Nitrocellulose finishes, “Brushstroke” bird inlays, and narrow pickup bobbins. The Paul’s Guitar model also includes PRS’s TCI (Tuned Capacitance and Inductance) treble and bass pickups with two mini-toggle switches that allow players to put either or both pickups in either humbucking or true single coil mode.
Specs
Specs
General
| Series: | PRS Core |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 0382361 |
| Product Color: | Yellow Tiger |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Double Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | 10 Top Figured Maple w/Violin Carve |
Neck
| Neck Material: | 1-Piece Mahogany |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Shape: | Pattern |
| Fingerboard Material: | Honduran Rosewood |
| Headstock Veneer: | Honduran Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.6875" (42.86mm) |
| Fingerboard Radius: | 10" |
| Scale Length: | 25" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Brushstroke Birds |
| Inlay Shape: | Birds |
| Headstock Inlay/Decal: | Inlaid Signature |
Electronics
| Bridge Pickup: | PRS TCI |
| Neck Pickup: | PRS TCI |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | PRS Stoptail w/Brass Inserts |
| Tuning Machines: | PRS Phase III Locking |
| Saddle: | Brass |