
Description
Description
The PRS SE Swamp Ash Special is a unique offering in the growing PRS SE Series. With a swamp ash body and 22-fret maple neck with maple fretboard, the SE Swamp Ash Special is a fresh face and versatile voice.
The 85/15 “S” pickups flank a PRS-Designed AS-01 Single Coil “S” pickup in the middle position. The AS-01 Single Coil features both alnico and steel (hence the name), which adds mass to the pickups helping to create a powerful sound. Paired with a push/pull tone control and 5-way pickup switch, this pickup/electronics package gives players an array of sounds to enjoy, and the addition of PRS’s patented tremolo adds a touch more versatility. The overall tone of the PRS SE Swamp Ash Special offers tight low-end, bright but mellow high-end, and a welcome twangy tone that can reach “hot country,” blues, and even jazz territory.
Specs
Specs
General
| Series: | PRS SE |
| Product Color: | Iri Blue |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | PRS Double Cutaway |
| Body Material: | Swamp Ash |
| Body Finish: | Gloss |
| Body Notes: | Shallow Violin Carve |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Gloss |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | Wide Thin |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Headstock Veneer: | No |
| Nut Material: | PRS |
| Nut Width: | 1.6875" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 10" (254mm) |
| Scale Length: | 25" (635mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Scarfed |
| Fingerboard Inlay: | PRS Birds |
| Inlay Shape: | Birds |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | PRS Signature "SE" |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | 85/15 "S" |
| Middle Pickup: | PRS-Designed AS-01 Single Coil |
| Neck Pickup: | 85/15 "S" |
| Controls and Switching: | 5-Way Toggle Pickup Switch |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | PRS Patented Tremolo |
| Tuning Machines: | PRS Proprietary Tuners w/Wing Buttons |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | "Special" |
| Knobs: | Clear |
| Switch Cap: | Black |