1
/
of
8
- Used
Regular price
£903.00
Regular price
Sale price
£903.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 46525
Weight: 8lbs 3oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£903.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .83" (1st fret), .94" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original pickup and electronics |
| Pickup Measurements: | 5.5k |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Sandberg bass is in good condition, with light signs of use present. |
| Serial Number: | 46525 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minor wear. |
SKU: U7561193001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .83" (1st fret), .94" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original pickup and electronics |
| Pickup Measurements: | 5.5k |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Sandberg bass is in good condition, with light signs of use present. |
| Serial Number: | 46525 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minor wear. |