This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original gloss |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Solid mahogany body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | .825"-.905" (21mm - 23mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Neck Details: | Maple neck and board with black binding and black block inlays |
| Electronics: | Original Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control |
| Pickup Measurements: | N/A active |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs 6oz |
| Case Details: | no case included |
| Cosmetic Condition: | This bass guitar is in good condition with a with minor bubble pattern blemishes on the back and other minor scratches/blemishes throughout. Minor binding imperfections throughout neck. |
| Serial Number: | 2N22310432 |
| Tech Notes: | This bass guitar plays well with low-medium action and optimal neck relief with little to no fret wear |