This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
7
- CME Exclusive
- Used
Squier Classic Vibe '70s Jazzmaster Lake Placid Blue w/Matching Headcap
Squier Classic Vibe '70s Jazzmaster Lake Placid Blue w/Matching Headcap
Note: This used Squier is in good condition, with light signs of use throughout. There is some light finish checking at the neck pocket. The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear.
£300.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Poplar
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-5/8"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original
Pickup Measurements: 6.7k (neck), 12.0k (bridge)
Cosmetic Condition: This used Squier is in good condition, with light signs of use throughout. There is some light finish checking at the neck pocket.
Tech Notes: The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear.
Summary
Body Material: Poplar
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-5/8"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original
Pickup Measurements: 6.7k (neck), 12.0k (bridge)
Cosmetic Condition: This used Squier is in good condition, with light signs of use throughout. There is some light finish checking at the neck pocket.
Tech Notes: The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear.
SKU: 0374089502-ICSH21043989-U1

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Poplar |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original |
| Pickup Measurements: | 6.7k (neck), 12.0k (bridge) |
| Cosmetic Condition: | This used Squier is in good condition, with light signs of use throughout. There is some light finish checking at the neck pocket. |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |