This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Poplar |
| Body Details: | Poplar body. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .80" & 12th - .89" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Neck Details: | One-piece maple neck with a maple fingerboard and dot inlays. |
| Electronics: | Original Squier pickups with two stacked volume/tone pots. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.89kΩ Neck: 8.76kΩ |
| Hardware: | Original tuners, nut, bridge, and saddles. |
| Weight: | 8lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout as well as some moderate scratching and swirling on the body. |
| Serial Number: | CYKJ21009247 |
| Tech Notes: | This Squier plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall and show light play wear. It has been properly setup and intonated in standard tuning. |