This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Basswood |
| Body Details: | Chambered Basswood body with solid maple top. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Richlite |
| Neck Profile: | EndurNeck |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 12th- .88" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Quartersawn maple, carbon reinforced neck with unbound richlite fingerboard and white dot inlays. Multi-scale neck with long scale: 25 1/2" and short scale: 25" |
| Electronics: | Original; Suhr Doug Aldrich humbucking pickup set, 5-way selector switch, master volume, master tone. |
| Pickup Measurements: | neck 8.2k ohms bridge 17.0k ohms |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | - a magnet and magnetic strandberg utility tool have been mounted beneath the bridge |
| Case Details: | Original Gig Bag. |
| Cosmetic Condition: | This used Strandberg guitar is in good cosmetic condition with minor play wear. |
| Serial Number: | C2201399 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |