
Description
Description
The Classic S Neoteric Limited Edition is a new classic for a modern era~and a modern shred machine at its core.
Built in Lake Elsinore, California, the Neoteric blends timeless S-style design with contemporary performance features engineered for speed, precision, and tonal authority.
A roasted alder body with a lacquer finish delivers resonance and snap, while the roasted maple neck and fingerboard with an Even C Slim profile, compound 10"-14" radius, and heavy stainless steel frets provide a fast, effortless feel built for technical playing.
Loaded with Suhr V63 Plus pickups in the neck and middle and an SSH humbucker in the bridge, the Classic S$ Neoteric moves seamlessly from crystalline vintage tones to high-output modern drive.
With premium hardware, refined electronics, and the option of a Suhr 2-post bridge or USA Floyd Rose, this Limited Edition is designed for players who want classic soul, modern power, and the uncompromising performance of a true shred-ready instrument.
Specs
Specs
General
| Series: | Suhr Classic S |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Daphne Blue |
| Relic/Aging Level: | Light Aged |
| Case Type: | Soft Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Classic S |
| Body Material: | Roasted Alder, 2-Piece |
| Body Finish: | Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Shape: | Even C Slim .800 - .880 |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Nut Material: | Floyd |
| Nut Width: | 1.65" |
| Fingerboard Radius: | Compound 10-14" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Fingerboard Inlay: | Face Dots, Black |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Luminlay Green 2.5mm (Ring) |
| Headstock Inlay/Decal: | Decal, Black |
Electronics
| Bridge Pickup: | SSH, Bridge, Black |
| Middle Pickup: | V63 Plus, Neck, Black |
| Neck Pickup: | V63 Plus, Neck, Black |
| Controls and Switching: | 5-Way Blade, Volume & Tone |
| Electronics Notes: | Push-Push, Parallel Bridge Pickup & SSCII |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Original Floyd Rose |
| Tuning Machines: | Suhr Locking, Chrome |
| Fret Wire: | Stainless Steel, Heavy |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Black Satin, Classic |
| Knobs: | Black Plastic |
| Switch Cap: | Black |