1
/
of
10
- Used
Regular price
£1,734.00
Regular price
Sale price
£1,734.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 74771
Weight: 7lbs 13oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£1,734.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.810" / 12th fret - 0.930" |
| Fingerboard Radius: | 9.00" to 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.7k ohms, Middle - 6.6k ohms, Bridge - 7.4k ohms |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Spec Sheet included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear aside from some light surface scratches in the finish. |
| Serial Number: | 74771 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7605313001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.810" / 12th fret - 0.930" |
| Fingerboard Radius: | 9.00" to 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.7k ohms, Middle - 6.6k ohms, Bridge - 7.4k ohms |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Spec Sheet included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear aside from some light surface scratches in the finish. |
| Serial Number: | 74771 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |