This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Okoume |
| Body Details: | Two-piece okoume body with curly maple top. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Slim C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret .800", 12th fret .880" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" to 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Bolt-on maple neck with unbound ebony fingerboard and clay dot inlays. |
| Electronics: | Original EMG SA neck and middle, and 85 bridge pickups with five-position selector switch, master volume, and master tone. |
| Pickup Measurements: | Active Circuit |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original hardshell case. |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition with light surface scratches throughout. |
| Serial Number: | 66353 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief and low action. The frets are wide and tall, with minimal wear. |