This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2102113161
Weight: 4lbs 12oz
£513.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Sapele |
| Body Details: | Laminate sapele back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.87" 10th - 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Sapele neck with unbound ebony fingerboard and dot inlays |
| Electronics: | Original Taylor Expression System 2 |
| Pickup Measurements: | No (active) |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with minimal wear. |
| Serial Number: | 2102113161 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are high with minimal wear. |
SKU: U5137122701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Sapele |
| Body Details: | Laminate sapele back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.87" 10th - 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Sapele neck with unbound ebony fingerboard and dot inlays |
| Electronics: | Original Taylor Expression System 2 |
| Pickup Measurements: | No (active) |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with minimal wear. |
| Serial Number: | 2102113161 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are high with minimal wear. |