1
/
of
11
- Used
Regular price
£1,088.00
Regular price
Sale price
£1,088.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1103137050
Weight: 4lbs 4oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£1,088.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.85" 9th - 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | The guitar has its original Taylor Expression system. |
| Weight: | 4lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in good condition. The finish is satin with minimal wear. |
| Serial Number: | 1103137050 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minimal play wear. |
SKU: U7592389402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.85" 9th - 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | The guitar has its original Taylor Expression system. |
| Weight: | 4lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in good condition. The finish is satin with minimal wear. |
| Serial Number: | 1103137050 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minimal play wear. |