1
/
of
10
- Used
Taylor Next Generation Builder's Edition 814ce Grand Auditorium Adirondack Spruce/Rosewood Natural w/Claria
Taylor Next Generation Builder's Edition 814ce Grand Auditorium Adirondack Spruce/Rosewood Natural w/Claria
Regular price
£3,338.00
Regular price
Sale price
£3,338.00
Unit price
/
per
Serial Number: 1202266041
Weight: 4lbs 12oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£3,338.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Rosewood
Top Material: Spruce
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 12.00"
Nut Width: 1-3/4"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original Taylor's "The Claria" with volume, tone, and a mid-contour
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 4 lbs 12 oz
Cosmetic Condition: This guitar is in good condition. There is a minor crack in the truss rod cover. Also there is a small hairline finish crack at the high E tuning peg.
Serial Number: 1202266041
Tech Notes: This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Case Details: Original hardshell case
Summary
Body Material: Rosewood
Top Material: Spruce
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 12.00"
Nut Width: 1-3/4"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original Taylor's "The Claria" with volume, tone, and a mid-contour
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 4 lbs 12 oz
Cosmetic Condition: This guitar is in good condition. There is a minor crack in the truss rod cover. Also there is a small hairline finish crack at the high E tuning peg.
Serial Number: 1202266041
Tech Notes: This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Case Details: Original hardshell case
SKU: A816002618401490260-1202266041-U

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Taylor's "The Claria" with volume, tone, and a mid-contour |
| Pickup Measurements: | unable to measure due to active system |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There is a minor crack in the truss rod cover. Also there is a small hairline finish crack at the high E tuning peg. |
| Serial Number: | 1202266041 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |