
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 482026 |
| Product Color: | Aged Sunburst |
| Relic/Aging Level: | Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Nitrocellulose lacquer |
Neck
| Neck Material: | PLEK'd Maple/Rosewood Neck |
| Neck Shape: | Med C |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | White Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Mojo Lap Steel |
| Neck Pickup: | Mojo Gold Foil |
| Electronics Notes: | VIPots, Cloth Wiring, PIO Cap & Pure Tone Jack. |
Hardware
| Bridge: | Vintage Steel Block Trem |
| Tuning Machines: | Gotoh Tuners |
| Fret Wire: | 6105 Frets |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Tortoise |
| Knobs: | Vintage Dakaware |