This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. Anderson SC1 for neck and middle, Anderson HC2 for bridge. Five way pickup selector, one master volume, 2 tone, push/pull for split switching bridge pickup. |
| Pickup Measurements: | Neck - 12.2k Ω Middle - 12.3k Ω Bridge - 13.9k Ω |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Anderson is in very good condition with few signs of wear beyond light pick scratches. |
| Serial Number: | 08-13-23P |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |