This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 132055
Weight: 8lbs 6oz
$3,374.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-21/32" |
| Electronics: | Original electronics. Duesenberg P90 and humbucker with a three-way switch and master volume and tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 5.60kΩ Bridge - 8.30kΩ |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 132055 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium height with moderate play wear. |
SKU: U6063893401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-21/32" |
| Electronics: | Original electronics. Duesenberg P90 and humbucker with a three-way switch and master volume and tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 5.60kΩ Bridge - 8.30kΩ |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 132055 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium height with moderate play wear. |