
Description
Description
Fusing old-world craftsmanship and modular versatility D’Ambrosio Series guitars feature the luthier’s patented FullerTone Neck design—a new, patented long-tenon, two-bolt, neck-to-body connection, which may well redefine the industry standard for stability, sustain, and overall tone in an electric guitar. Each D’Ambrosio Series SC (single-cutaway) electric guitar body sports a graceful geometry that cradles the FullerTone Neck. Secured by just two machine-threaded screws, Otto D’Ambrosio’s FullerTone neck design creates three times more neck-to-body contact than a traditional bolt-on neck, resulting in unhindered resonance transfer that rivals the sustain and stability of a set-neck guitar.
Eastman D'Ambrosio Series Series
With worn curves echoing the California coastline and a player-centric design, Eastman’s D’Ambrosio Series electric guitars boast custom-shop build quality, plus a look that’s all their own, designed by Master Luthier Otto D’Ambrosio. Every D’Ambrosio electric guitar sports a nitrocellulose lacquer finish and is outfitted with custom sets of boutique pickups hand-wound by Jason Lollar to give each model its distinctive voice.
Highlights
- Lightweight Swamp Ash
- Lollar Charlie Christian & Special T
- Flat Sawn Roasted Maple Neck/Fretboard
- Gotoh BS-TC1 Bridge
- Kluson Black Skirted Amp Knobs
Specs
Specs
General
| Series: | Eastman D'Ambrosio |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 24078 |
| Product Color: | Butterscotch |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Sandblasted Roasted Oregon Phoenix Pine |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Flat Sawn Oregon Roasted Maple |
| Neck Finish: | Handrubbed Gun Metal Oil |
| Neck Shape: | Medium Round |
| Fingerboard Material: | Flamed Flat Sawn Oregon Roasted Maple |
| Headstock Veneer: | Flat Sawn Oregon Roasted Maple |
| Nut Material: | Handcut Unbleached Bone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Patented Long Tenon 2 Bolt Neck System |
| Fingerboard Inlay: | Black Vintage Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Lollar Special T |
| Neck Pickup: | Lollar Charlie Christian |
| Controls and Switching: | Master Volume, Master Tone, Kingtone Switch, Schaller MegaSwitch S+T 3 Way |
| Electronics Notes: | CTS 450S4071 250K Audio Pots, Orange Drop .022 Sprague, Gavitt Single Conductor White Vintage Cloth |
Hardware
| Hardware Color: | Aged Nickel |
| Bridge: | Gotoh BS-TC1 Relic |
| Tuning Machines: | Gotoh SDS510-05M-XN HAP-M |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | GF Matte Black |
| Knobs: | Kluson Black Skirted Amp Knob |
| Hardware Notes: | Gotoh EP1-A Relic Strap Button |