This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender American Select Mahogany Stratocaster HSS Crimson Red 2006
Fender American Select Mahogany Stratocaster HSS Crimson Red 2006
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: DZ6035224
Weight: 8lbs 14oz
$1,525.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. HSS pickup configuration, five way pickup selector, one volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.5k ohms, Middle - 6.6k ohms, Bridge - 7.6k ohms |
| Weight: | 8lbs 14oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Strat is in good cosmetic condition. The finish is glossy with fine scratches and small dings throughout. There is a chip in the finish near the bottom strap button. |
| Serial Number: | DZ6035224 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with light play wear. |
SKU: U7046708001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. HSS pickup configuration, five way pickup selector, one volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.5k ohms, Middle - 6.6k ohms, Bridge - 7.6k ohms |
| Weight: | 8lbs 14oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Strat is in good cosmetic condition. The finish is glossy with fine scratches and small dings throughout. There is a chip in the finish near the bottom strap button. |
| Serial Number: | DZ6035224 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with light play wear. |