This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
19
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: L92695
Weight: 6lbs 1oz
$2,504.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original single coil pickup with grey fiberboard bobbin and 1965 date mark, and original wiring harness with master volume and tone. The pot codes date to 1965. |
| Pickup Measurements: | 5.8k |
| Weight: | 6lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | L92695 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief, and the original frets are low with light play wear. |
SKU: U6088136302

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original single coil pickup with grey fiberboard bobbin and 1965 date mark, and original wiring harness with master volume and tone. The pot codes date to 1965. |
| Pickup Measurements: | 5.8k |
| Weight: | 6lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | L92695 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief, and the original frets are low with light play wear. |