This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CS-103764
Weight: 6lbs 15oz
$4,596.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body with a maple top. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .82" & 12th - .91" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound rosewood fingerboard. |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.99kΩ Neck: 7.76kΩ |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. |
| Serial Number: | CS-103764 |
| Tech Notes: | This CS-336 plays well with low action. The frets are tall show light play wear. |
SKU: U6058121301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body with a maple top. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .82" & 12th - .91" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound rosewood fingerboard. |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.99kΩ Neck: 7.76kΩ |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. |
| Serial Number: | CS-103764 |
| Tech Notes: | This CS-336 plays well with low action. The frets are tall show light play wear. |